Már az EP-ben is elismerték: Erasmus-ügyben túl messzire mentek
A Néppárt önkritikát gyakorolt, ma szavaznak a pénzeinkről.
Hankó Balázs szerint Brüsszel sunnyog.
Nyitókép: Soproni Egyetem
Megerősítette az Európai Bizottság, hogy nem tartja megfelelőnek a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény novemberben elfogadott módosítását. Ez azt jelenti, hogy az alapítványi fenntartású egyetemek továbbra sem fognak hozzáférni az Erasmus+- és a Horizont-programokhoz – írta meg a hvg.
Közleményükben kifejtik: a december 2-án bejelentett magyar jogszabály „nem kezeli megfelelő módon az úgynevezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat”.
A magyar kormány az értesítés napján kérte Brüsszelt, hogy javasolja a Tanácsnak a közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó, 2022-ben elfogadott intézkedés kiigazítását vagy megszüntetését. A Bizottság azonban azt állapította meg,
hogy erre egyelőre nincs lehetőség.
Végül pedig arra a következtetésre jutottak, hogy a vonatkozó intézkedésnek hatályban kell maradnia.
„A Bizottság egyértelműen felvázolta, milyen korrekciók lennének szükségesek a helyzet megfelelő orvoslásához. Magyarország bármikor meghozhat és bejelenthet olyan új korrekciós intézkedéseket, melyekkel meggyőzi a Bizottságot arról, hogy ki kell igazítani vagy meg kell szüntetni a Tanács által elfogadott intézkedéseket” – áll a közleményben.
Ezt is ajánljuk a témában
A Néppárt önkritikát gyakorolt, ma szavaznak a pénzeinkről.
Mint ismert: az Európai Tanács 2022. december 15-én függesztette fel határozatával a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, vagyis 6,3 milliárd forintot. Illetve megtiltották az uniós intézményeknek, hogy támogatást adjanak a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak, valamint az általuk fenntartott közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak.
Így a 21 magyarországi modellváltó egyetem nem vehet részt azóta sem az Erasmus+ és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban sem.
Hankó Balázs a mai napon tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Brüsszel sunnyog: ahelyett, hogy az elmúlt több mint egy évben érdemi tárgyalásokat folytatott volna a magyar kormánnyal az Erasmus- és a HU-rizon-program ügyében, a sajtón keresztül üzenget. „Mi a magyar egyetemisták és a kutatók oldalán állunk” – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter.
Hozzátette: „Az Országgyűlés hat hete annak megfelelően módosította a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény módosítását, ahogy azt annak idején az Európai Bizottság írásban kérte, vagyis rögzítette az egyetemi kuratóriumokra vonatkozó észrevételeket” – mondta Hankó Balázs, aki arra is kitért, hogy a nemzetközi NGO-k valóban nem kaptak jelölési jogot a kuratóriumokban,
mert Magyarország szuverén ország, és a brüsszeli sunnyogóknak ebbe nincs joguk beleszólni”.
Hankó Balázs elárulta: több mint egy éven keresztül maga személyesen öt alkalommal próbált kérdéseket megtárgyalni a brüsszeli bizottság képviselőivel. „Amit az egyik alkalommal mondtak, legközelebb annak ellenkezőjét állították. Azt akarták, hogy a kuratóriumokból zárjuk ki a magyar rektorokat, és adjuk át a nemzetközi NGO-knak a kuratóriumi tagok választási lehetőségét. Azaz: Brüsszel brüsszeli helytartókat akar kinevezni a magyar egyetemek fenntartó testületeibe. Miközben Magyarországot jogállamisági eljárással sújtja, az uniós jogszabályokkal ellentétesen bünteti a magyar egyetemeket, kutatókat, egyetemistákat” – fejtette ki Hankó.
Mint elhangzott, a Pannónia- és a HU-rizon-program a jövő évben is rendelkezésre áll. Hankó Balázs szólt arról, hogy a világ tudományos közössége számít a magyar kutatókra és egyetemekre; a hazai egyetemeknek jelenleg 4045 együttműködése van külföldi egyetemekkel. Az Óbudai Egyetem a Stanforddal, a Szegedi Tudományegyetem a Cambridge-i Egyetemmel, a Debreceni Egyetem a szöulival és a floridai egyetemmel működik együtt.